Spordinädala patroonid 2023

Spordinädala patroonid kutsuvad kõiki 23.-30. septembril üle Eesti toimuvast spordinädalast osa võtma ja innustavad igasse päeva rohkem liikumist lisama. Loe, kui palju ja kuidas patroonid ise liiguvad, kuidas ennast selleks motiveerivad ning mida soovitavad neile, kes ei ole veel endale sobivat liikumisharrastust leidnud.  

 

Kultuuriminister HEIDY PURGA: Tark ei torma, aga liigub

Mis rolli mängib liikumine Sinu elus?

Noorena tegin täitsa korralikul tasemel laskesuusatamist, seega üldine liikumisharjumus ja aeroobne baas on mul lapsepõlvest treeningutega kaasa saadud. Eriti Elva metsad on risti-põiki läbi joostud ja suusatatud. Täiskasvanuna olen püüdnud isegi kõige kiirematel perioodidel minimaalselt 3-4 korda nädalas teha pikema kõnni või jooksutiiru. Eelistan liikumist looduses, kus saab korraga nii nautida aastaaegade vaheldumist kui saab pea värskeks. Nüüd olen aina enam õppinud nautima ka jõusaalis toimetamist, kus on palju kindlam tegutseda personaaltreeneri abil kui omapäi pusida. Ei tasu häbeneda nõu küsimist nendelt, kel kogemust rohkem. See annab palju juurde ja teeb treeningud tõhusamaks. 

Kuidas motiveerid end liikuma? 

Minus suur sisemine vajadus värske õhu järele ning kui päevad on täis istuvaid koosolekuid, siis on keha nõudmistele raske vastu hakata. Peale vaimselt intensiivseid päevi ma suisa pean minema tegema vastukaaluks midagi kehalist, millega saab mõtted vabaks ja kuhjunud mõtted selgemaks. 

Mida ütleksid nendele inimestele, kes täna regulaarselt ei liigu? 

Eestis on suurepärane terviseradade võrgustik, kus saab teha turvaliselt ja hästi hooldatud radadel täiesti tasuta kasvõi pooletunnine jalutusring. See oleks kõige esimene soovitus – kõndida. Lihtne oma keha jõul liikumine on kõige alus. Kel julgust ja võimalust rohkemaks, siis soovitan kindlasti liituda mõne treeningrühmaga või pöörduda mõne kogenuma treeneri poole, kes aitaks hinnata senist liikumisharjumust ning seada targalt uusi väikeseid eesmärke. Ei tasu kohe uljalt asuda läbima maratone või tõstma jõusaalis sadu kilosid. Tark ei torma, aga liigub.  

 

 

Kardioloog MARGUS VIIGIMAA: Kõige tähtsam on regulaarsus

Mis rolli mängib liikumine Sinu elus?   

Liikumine mängib minu elus väga olulist rolli. Liikumine võimaldab mul teha pingelist vaimset tööd, parandab stressitaluvust ja tasakaalustab organismi. Sageli käin jalgsi tööl, teen seda suure rõõmuga ja alati kui on vähegi võimalik. Regionaalhaiglasse on minu Nõmme kodust 3,6 km. Nädalas mängin 2-3 korral tennist ja käin tavaliselt ühel päeval jõusaalis. Vahel sõidan ka rattaga ja talvel käin suusatamas. 

Kuidas motiveerid end regulaarselt liikuma?  

Ma tunnen kõndimisest, tennisest nii suurt rõõmu, et ei pea ennast kuidagi lisaks motiveerima. Jõusaalis on jooksulindil või jalgrattal vahel vaja end pikemaks soorituseks õhutada, aga pärastine hea enesetunne korvab kõik kuhjaga.

Mida sooviksid öelda nendele inimestele, kes täna regulaarselt ei liigu?  

Minu soovitus on järgmine. Sportimisest saadav tervise tugevdamine, positiivne energia ja töövõime kasv korvavad kuhjaga tervisetreeningule kuluva aja. Tuleb rahulikult alustada, koormusejärgselt peab olema hea enesetunne. Kõige tähtsam on regulaarsus ja küll treenituse suurenemisega saab ka suuremaid koormusi rõõmuga teha. 

 

 

 

Kergejõustiklane KARL ERIK NAZAROV: Liikumine on heaolu võti 

Mis rolli mängib liikumine Sinu elus?   

Liikumine on minu elus ülioluline. See on mitte ainult minu eriala, vaid ka elustiil. Liikumine annab mulle võimaluse ennast füüsiliselt ja vaimselt proovile panna, see on mu stressimaandus ja viis enesearenguks.  

Kuidas motiveerid end regulaarselt liikuma?  

Minu motivatsioon tuleb eelkõige soovist saavutada oma eesmärke ja saada iga päev veidi paremaks kui eelmistel päevadel. Saladuskatte all võin öelda, et tippsportlase jaoks ei ole kõige olulisem motivatsioon, vaid distsipliin, ilma milleta tulemusi ei tule. Iga trenn ei ole põnev ja lõbus, aga pikaajaline eesmärk, rutiin ja järjepidevus on see, mis mind saali igapäevaselt viib.   

Mida sooviksid öelda nendele inimestele, kes täna regulaarselt ei liigu?  

Kõigile neile, kes täna ei liigu, tahaksin öelda, et liikumine on heaolu võti. See ei pea olema tingimata tippspordi või intensiivse treeningu vormis, vaid igapäevane füüsiline aktiivsus on oluline kõigile. Siin on minu üleskutse ja soovitused: alusta väikeste sammudega ja leia liikumisviis, mis Sulle meeldib, sest igapäevane tervislik liikumine ei pea olema igav või vastumeelne. Proovi erinevaid tegevusi: tantsimine, ujumine, jalgrattasõit, discgolf või mõni muu spordiala ja leia, mis just Sulle naudingut pakub. 

 

 

 

Olümpiavõitja KRISTINA ŠMIGUN-VÄHI: Alusta juba täna! 

Foto: Raigo PajulaMis rolli mängib liikumine Sinu elus?   

Minu jaoks on liikumine sama oluline nagu hea uni ja tervislik toitumine. Mulle meeldib hommikuti enne tööle minekut sörkida ja võimelda, see annab hea laengu kogu päevaks. 

Kuidas motiveerid end regulaarselt liikuma?  

Tavaliselt liigun suurima hea meelega, sest ma tean kui hea enesetunne pärast füüsilist pingutust on. Ma ei varja, et mõnikord pean ennast ka sundima. Suurimaks motivaatoriks ongi hea enesetunne, rahulolu iseendaga ja energia kogu päevaks.

Mida sooviksid öelda nendele inimestele, kes täna regulaarselt ei liigu? 

Ma kutsun inimesi proovima. See ei maksa midagi. Kõige olulisem on leida enda jaoks sobiv liikumisviis ja alustada juba täna.

 

 

 

Maratonijooksja ROMAN FOSTI: Ära anna alla!

Mis rolli mängib liikumine Sinu elus?  

Minu elus mängib liikumine väga suurt rolli, olen seda teinud kogu oma elu. Nooruses hoovis erinevad liikumismängud, sealt sain tugeva põhja, et suudan praegu palju erinevaid spordialasid harrastada kui kaasatakse. Keskkoolist alates praeguseni liigun teadlikult, loen artikleid, jälgin elementaarsel tasemel toitumist ja teadvustan, et ka puhata on vaja, siis toimub kehas taastumine ja areng. 

Kuidas motiveerid end regulaarselt liikuma? 

Leia endas motivatsiooni tegevusega alustada, püstita endale väärtuslikud eesmärgid ja lähene raskustele ja takistustele arengule suunatud mõtlemisega. 

Teiseks tuleta endale meelde, miks sa tegevusega alustasid ja toeta enda sisemist motivatsiooni välise motivatsiooniga (premeeri ennast). 

Kolmandaks, negatiivsed mõtted on takistuseks siis, kui usud neid ja lähed nendega kaasa. Kuna negatiivsed mõtted ja emotsioonid on loomulikud, lase nendel olla, aga ära nendega tegele. Eemaldu nendest ja keskendu sulle olulistele tegevustele.

Mida sooviksid öelda nendele inimestele, kes täna regulaarselt ei liigu? 

Nagu iga muu tegevuse puhul, pane paika eesmärk – näiteks hea enesetunne. Kõige raskem samm on uksest välja astuda. Ära otsi vabandusi, vaid leia lahendusi. Oluline on järjepidevus ja rutiini tekitamine. Siinjuures tasub meeles pidada, et kõige raskem on esimesel kolmel nädalal, aga ära anna alla! Pärast seda tekib harjumus ja siis on juba palju lihtsam. Oluline on ka õige riietumine vastavalt liikumisalale.   

 

Kui tunned püsivat väsimust, kontrolli tervist arsti juures ja vaata üle ka oma baas, mis võib väsimuses süüdi olla – uni ja mitmekülgne toitumine. Loe asjakohaseid artikleid või pöördu treeneri poole, et koos paika panna strateegia harjumuse tekitamiseks.

Head liikumist!  

 

Uudised

Kõik uudised
06.05.2024

Spordinädal toimub 23.-30. september 2024

Tänavu kümnendat järjestikust aastat toimuvat Spordinädalat korraldatakse Euroopa Komisjoni initsiatiivil 23.-30. septembril kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides eesmärgiga tõmmata kehalisele aktiivsusele ja tervislikele eluviisidele suuremat tähelepanu ning tõsta liikumisharrastuse, spordi- ja tervisealast teadlikkust. 
Loe lähemalt