Spordinädala patroonid

Hannes Hermaküla, ajakirjanik

„Liikumine on minu jaoks selline eluga hakkamasaamise viis – stressi maandamine, enese tasakaalus hoidmine, päevaga tegelemine. Ja lisaks on trenni tehes lihtsalt mõnus tunne, eriti kui on külm õhk ja lähed kas siis metsarajale jooksma või suusatama – see on super, see laeb!”

Kristina Kallas, haridus- ja teadusminister

„Liikumine on üks kindlamaid viise, mis aitab hoida nii vaimse kui füüsilise tervise korras ning tervena elatud aastaid juurde saada. Soovitan iga päev leida aega, et kasvõi pool tundi värskes õhus sportida, näiteks sõbraga koos kõndidagi, see aitab mõtteid tuulutada ja teeb tuju heaks. Olen kutsunud üles ka koole oma staadionid avatuna hoidma, et kõigil oleks koht, kus sportlikult aega veeta. Liigume koos!“ 

Margus Viigimaa, kardioloog

Oma südame ja üldise füüsilise tervise  heaks saab igaüks ise palju ära teha. Rohkem kui pooled südame-veresoonkonna haigustest on ennetatavad elustiili muutusega. Tervislikuma elustiili aluseks on regulaarne kehaline aktiivsus, kehakaalu normaliseerimine, tubakatoodete vältimine, tervislik toitumine ning stressi taseme langetamine. Sportimisest saadav tervise tugevdamine, positiivne energia ja töövõime kasv korvavad kuhjaga tervisetreeningule kuluva aja. Tuleb rahulikult alustada, koormusejärgselt peab olema hea enesetunne. Kõige tähtsam on regulaarsus ja küll treenituse suurenemisega saab ka suuremaid koormusi rõõmuga teha.“

Heidy Purga, kultuuriminister

Eestis on suurepärane terviseradade võrgustik, kus saab teha turvaliselt ja hästi hooldatud radadel täiesti tasuta kasvõi pooletunnine jalutusring. See oleks kõige esimene soovitus – kõndida. Lihtne oma keha jõul liikumine on kõige alus. Kel julgust ja võimalust rohkemaks, siis soovitan kindlasti liituda mõne treeningrühmaga või pöörduda mõne kogenuma treeneri poole, kes aitaks hinnata senist liikumisharjumust ning seada targalt uusi väikeseid eesmärke. Ei tasu kohe uljalt asuda läbima maratone või tõstma jõusaalis sadu kilosid. Tark ei torma, aga liigub.“ 

Dagmar Oja, laulja

„Mina tahan kergemalt vananeda ja oma lähedaste jaoks kauem olemas olla. Usun, et Sina soovid sama! Liigume koos kergema tuleviku suunas!“

Diana Ingerainen, perearst

Liikumine on eelduseks heale enesetundele. Nii nagu kopsuta ei saa hingata, ei saa meie tugisüsteem – luud, liigesed, lihased – toimida ilma liigutusteta. Kes ei liigu, jääb varem või hiljem haigeks, tekivad vaimse- või füüsilise tervise häired. Üle 25 aasta perearstikogemust on andnud mulle võimaluse näha haiguste kujunemist  ja mulle teeb muret, et vaegliikumine ei ole nii tuntud terviseriski tegur kui näiteks tubaka tarvitamine. Süsteemse liikumisega on võimalik ennetada nii depressiooni kui kõrgvererõhktõve, aga seda ei teadvustata. Tegelikult loeb iga samm ja harjutus, et tõsta immuunsust ja parandada ainevahetust.“ 

Riina Sikkut, terviseminister

Pole paremat aega liikuma hakata, kui erakordse ilmaga september! Ma ei ole olnud kunagi sportlik trennitegija, hasartne võistlustel osaleja ega uute spordialade katsetaja. Sporti olen täiskasvanuna teinud ainult kolleegide tõttu, kes meeskonna registreerivad jooksma või orienteeruma või mõnd huvitavat ala proovima. Venitan retuusid jalga, sest minu pärast ei jää meil osalemata või punktid saamata. Aga mida mulle meeldib teha - jalutada! Jalgsi kooli ja ülikooli ja tööle, hommikul ja õhtul, suvel ja talvel. Naljaga ütlen, et autoga käin ma tööle ainult ministriametis olles, aga kõigi tervise huvides kestavad meil valitsused lühikest aega. Ka riigikokku tööle käisin jala - 7 minutit lasteaeda, 25 minutit Toompeale hommikul ja sama teed õhtul tagasi. Ja tervise jaoks on vaja just seda igapäevast liikumist - palju samme oma igapäeva sees, olgu ta lasteaeda, kooli, toidupoodi, tööle või isegi trenni, sest kaks korda nädalas treenides ja ülejäänud aja istudes, olgu roolis või arvutis, ei liiguta me piisavalt. Tegusat spordinädalat!“ 

Kregor Zirk, ujuja

“Igasugune liikumine on parem kui üldse mitte liikumine. Mida rohkem sa liigud ja tervislikele eluviisidele rõhku paned seda rohkem on sul tervelt elatud aastaid ees.” 

Uudised

Kõik uudised
04.10.2024

Spordinädala jooksul toimus üle Eesti ligi 1200 erinevat liikumissündmust

23.-30. septembrini toimunud spordinädala raames toimus üle Eesti ligi 1200 erinevat sündmust üle 230 000 osaluskorraga. Spordinädala sündmusi algatas üle 660 erineva organisatsiooni, suurima panuse liikumisalgatustesse andsid koolid ja lasteaiad.
Loe lähemalt
© 2025 Euroopa spordinädal Eestis. Kõik õigused kaitstud. Rahastab Euroopa Liit. Avaldatud seisukohad ja arvamused peegeldavad autori(te) seisukohti ega pruugi kajastada Euroopa Liidu omasid. Euroopa Liit ei võta vastutust väljendatud seisukohtade eest.